I dag har jag inte möjlighet att försöka lösa Melodikrysset tillsammans med er. Jag skall vara med i förberedelserna inför den sjunde, och sista, konserten som vi har som en del av Copenhagen Jazz-festival.
Sedan förra lördagen har jag haft två vigselgudstjänster och söndagens högmässa. Dessutom har jag städat våra tre gästrum och arbetat med församlingens hemsida.
Sist men inte minst har jag mött en man som skall arbetsträna i församlingen under hösten.
På min fritid har jag varit på akupunktur och deltagit i min första GLA:D träning. GLA:D är fysioterapi eller sjukgymnastik och betyder Godt Liv med Artrose i Danmark. Mitt vänstra knä känns betydligt bättre redan.
Jag har också umgåtts med Hugo. Vi har tagit 3-4 promenader varje dag och kvällstid har vi tittat på tennis och fotboll.
I går åkte jag till Helsingör för att umgås med min systerson och hans kamrater.
Vädret i Köpenhamn har stabiliseras sig och värmen har kommit tillbaka. I dag har vi strålande solsken på en klarblå himmel och det är redan 21 grader.
Som vanligt då jag inte kan vara med, öppnar jag kommentarsfältet så att ni kan umgås och hjälpa varandra där.
Jag önskar er alla en underhållande timme, en fortsatt trevlig helg och en fin vecka.
"Herre, vem får gästa ditt tält?
Vem får bo på ditt heliga berg?
Den som lever oförvitligt och gör
det rätta och är sann i tal och tanke."
ur Psaltaren 15
Vem får bo på ditt heliga berg?
Den som lever oförvitligt och gör
det rätta och är sann i tal och tanke."
ur Psaltaren 15

God morgon från Nynäshamn. Vi är hemma igen efter en dryg vecka ute med husbilen. Lycka till med dagens kryss!
SvaraRaderaGodmorgon Krister och alla kryssare. Skönt att höra att Ditt knä är bättre och att Du kan promenera med Hugo dagligen. I dag har vi varmt och soligt, men oväder väntar i kväll i natt. Jag önskar alla en fin lördag
SvaraRaderaGod morgon Krister och alla lösare. Även idag sitter vi vid frukostbordet och gör oss beredda att ta itu med krysset! Mycket bridge under veckan som gott, som vanligt! I dag finns en liten tanke att ta oss ut och leta efter lite blåbär! Det lär finnas gott om dem! Det hör inte till våra vanliga sysslor men någon gång...!!! Lycka till med lösandet! Jarl och Ann i Örebro.
SvaraRaderaLycka till Krister med GLA:D! (Käckt namn.) Önskar alla en trevlig "kryss-timme" och en fin sommardag! /Anna🎶☀️
SvaraRaderaGod morgon Krister och alla andra som kryssar. Mvh iren
SvaraRaderaThe Mamas
SvaraRaderaV2 THE MAMAS
SvaraRaderav2 The Mamas
SvaraRaderaGodmorgon och lycka till med kryssningen//Lars i Markaryd 🌞
SvaraRaderaGodförmiddag! Mulet och det ska vara vara en regnig dag idag. I eftermiddag väntar Arnljotspelen på Frösön. Lyck till alla kryssade!
SvaraRaderaL2 SOMMARLOV
SvaraRaderaL4... 👌
RaderaSommarlov
SvaraRaderamitt SOMMARLOV?
SvaraRaderaSommarlov
SvaraRaderav10 sir
SvaraRaderaV10 sir
SvaraRaderaV10 SIR
SvaraRaderaV10 Yes SIR, I Can Boogie
SvaraRaderaV10 SIR
SvaraRaderaV7KIM
SvaraRaderaKim
SvaraRaderaV7 KIM kärnfalk
SvaraRaderaMarkus
SvaraRaderaMarkus
SvaraRaderaMarkus, vilket nummer?
SvaraRaderaV3
RaderaL3!!
RaderaL3 förstås!
SvaraRaderaL3
SvaraRaderaL2: The TRAMMPS
SvaraRaderaThe Trammps
SvaraRaderaTrammps
SvaraRaderaL2 trammps
SvaraRaderaV11 NASSIM V14 AL
SvaraRaderaNassim Al
SvaraRaderaV5 TRANSFER
SvaraRaderaV5 the manhattan TRANSFER
SvaraRaderaKIT
SvaraRaderaL1 kit
SvaraRaderaFirst aid kit
SvaraRaderafirst aid KIT
SvaraRaderaL1 Kit
SvaraRaderaL6 SEE
SvaraRaderaTack.Lite snabbare bara
SvaraRaderaLinda Lampenius
SvaraRaderaL8 Linda V8 Lampenius
SvaraRaderaLinda Lampenius
SvaraRaderaL8 LINDA V8 LAMPENIUS
SvaraRaderaL12 SOL
SvaraRaderaTack
SvaraRaderaL12 SOL
SvaraRaderaLena Nyman
SvaraRaderaV15 Lena L9 Nyman
SvaraRaderaV15 L9 Lena Nyman
SvaraRaderaV15 LENA L 9 NYMAN (ett bloss för moster lillie)
SvaraRaderaTio
SvaraRaderaV13 TIO
SvaraRaderaNio el tio kom igen nu
SvaraRaderaV10: 10CC = TIO
SvaraRaderaV13 ska det vara
RaderaTack
SvaraRadera10cc
SvaraRadera10CC
SvaraRaderaTack för hjälpen hälsning från KME
SvaraRaderaTack för idag. Ha en trevlig helg. Mvh iren
SvaraRaderaTack för i dag
SvaraRadera