God förmiddag alla melodikryssvänner!
I dag kan jag tyvärr inte vara med för att försöka lösa Melodikrysset tillsammans med er. Just som krysset börjar tar jag emot ett studiebesök från Skåne.
Som vanligt när jag inte kan vara med, öppnar jag kommentarsfältet, så att ni kan umgås och hjälpa varandra där.
Sedan förra lördagen har jag lett högmässan och en begravningsgudstjänst. Dessutom har jag haft ett flertal planeringsmöten, enskilda samtal och ett samtal inför en kommande vigselgudstjänst.
I övrigt har jag ägnat min arbetstid åt administration, hemsidan och månadsbladet.
På min fritid har jag promenerat med Hugo, tittat på tv och varit på restaurang med en god vän. I tisdags var jag hos optikern vilket resulterade i ett par nya glasögon eftersom synen blivit lite sämre.
I Köpenhamn har vi haft ett behagligt sensommarväder med temperaturer kring 20 grader och lite kyligare kvällar. I dag har vi molnigt men det är redan 17 grader.
Jag önskar er alla en underhållande timme, en fortsatt trevlig helg och en fin vecka.
"Gud håller sina löften,
kärleksfull i allt han gör.
Herren stöder dem som vacklar,
han rätar krökta ryggar".
ur Psaltaren 145

God morgon från Nynäshamn. Här är det också molnigt och 17 grader ute. Lycka till med dagens kryss!
SvaraRaderaGod morgon Krister och alla andra som kryssar. Mvh iren
SvaraRaderaGod morgon Krister och alla lösare! I dag är det solsken här i Örebro. Inte så varmt än så länge men temperaturen kommer, enligt min talande telefon, att stiga till strax över 20 grader. Nu i helgen är det "Sensommarfest" i stan med en massa uppträdanden och annat på en massa olika ställen så det tänkte vi besöka. Sedan har jag också åtagit mig att lägga brickor till vår bridgeklubb så jag håller på att lära mig detta och det blir ytterligare en läroträff idag! I går var vi på banken och diskuterade när Ann har möjlighet och råd att gå i pension! Enligt "förmögenhetsförvaltaren" så kommer det inte att bli förrän om två år! Vi får väl se hur det blir med den saken! Lycka till med krysset! Jarl och Ann i Örebro!
SvaraRaderaHej alla kryssare! Den här helgen skulle jag åkt till Louisiana Litteraturfestival men kom tyvärr inte iväg. Försöker få till en resa till Danmark varje sommar. Lycka till med kryssandet idag! Ha det fint! /Anna
SvaraRaderaV1 HAMMAR L2 MOLLY
SvaraRaderaGod morgon alla kryssare! Molly Hammar har verkligen slagit igenom. Duktig sångerska
SvaraRaderaL3 RÄV
SvaraRaderaL3 Räv
SvaraRaderaL 3 Räv A Å Ä
SvaraRaderaVad är det för djur rävaåä
RaderaDjur är räv A å å är initialer
RaderaVems initialer? Och varför står de inte avskilda från svaret? Fast det var ju ändå svårt att bomma vad i kommentaren som avsågs som svar.
RaderaL1 HOLIDAY
SvaraRaderaHej från Kryssargänget i Sandviken, där man idag i staden kommer att anordna Kanalens Dag & Natt med konst, dans, musik, tävlingar och filmvisningar för att hylla sitt vattendrag.
SvaraRaderav 7 lilo
SvaraRaderaLilo?
SvaraRaderaL 10 AMORE
SvaraRaderaLilo o Stitch
SvaraRaderaL10: AMORE
SvaraRaderaV 14 LENINGRAD
SvaraRaderaleningrad cowboys heter dom va?
SvaraRaderaLeningrad (Cowboys)
SvaraRaderaLeningrad Cowboys
SvaraRaderaV 12 BONDGÅRD
SvaraRaderaBonngård
SvaraRaderaBondgård
RaderaL 8 SÅNGEN
SvaraRaderasången han sjöng var min egen?
SvaraRaderaBra gissat Rätt svar på L8
SvaraRaderaKan det vara Ånger på V 11?
SvaraRaderaV 11 ÅTTIO L 13 OD
SvaraRaderaV11 åttio L13 Od
SvaraRaderaNär fortsätter krysset?
SvaraRadera
SvaraRaderaV 11 åttio?
L 13 O D
V11 ÅTTIo
SvaraRaderaL5 Viktor
SvaraRaderaValter Nilsson
RaderaL5 Viktor
SvaraRaderaValter
RaderaL 11 åttio v 13 O D / A Å Ä
SvaraRaderaEn riktig jankellare på V11. Krystat så det stänker om det att fråga om ett tal som inte har med sången att göra. Dock inte särskilt svår. Och varför kastade hon om ordningen på för- och efternamn i den allra första frågan?
SvaraRaderaDärför att hon alltid vill börja med rutan som har nr 1!
RaderaV5 Valter
SvaraRaderaValter
SvaraRaderaViktor
SvaraRaderaL 5 VALTER
SvaraRaderaValter
SvaraRaderaValter eller Victor vem?
SvaraRaderaL5 Valter fr Göteborg
SvaraRaderaViktor Nilsson
SvaraRaderaValter Nilsson
RaderaV11 sången kören sjöng var Kungssången, och den handlar väl lite om kungen. Och han fyllde 80 i år.
SvaraRaderaValter Nilsson
SvaraRaderaValter
SvaraRaderaV4 Nilsson. V6 La
SvaraRaderabirgit la nilsson
SvaraRaderaValter Nilsson
SvaraRaderaV9 så
SvaraRaderaV9 Så
SvaraRaderaså
SvaraRaderaLa Nilsson och så
SvaraRaderaV9 SÅ skimrande var aldrig havet
SvaraRaderav 9 Så. / A Å Ä
SvaraRaderaTack för idag! Jag önskar alla en skön sensommarhelg!
SvaraRaderaSämsta krysset
SvaraRaderaHurså?
RaderaTack för idag. Önskar er alla en trevlig helg. Mvh iren
SvaraRaderaV4 Nilsson
SvaraRaderaV6 LA
V9 SÅ
Stort tack för dina citat från Bibeln. De har varit till stor uppmuntran och hjälp
SvaraRadera